Historyczne wydarzenie w kosmosie. Satelita poprowadzi satelitę i przedłuży jego życie o 5 lat

27 lutego 2020, 09:14

Northrop Grumman i Intelsat poinformowały o pierwszym w historii udanym połączeniu się dwóch satelitów przebywających w przestrzeni kosmicznej. Na wysokości 36 000 kilometrów nad naszymi głowami Mission Extension Vehicle (MEV-1) produkcji Notrhropa Gummana połączył się z 19-letnim satelitą Intelsat 901 i dał mu drugie życie.



Europejska Agencja Kosmiczna musi się zreformować

1 grudnia 2014, 11:55

Niedawne lądowanie próbnika Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko było olbrzymim sukcesem, jednak nie oznacza to, że w ESA wszystko działa jak należy. Zbiurokratyzowane struktury Europejskiej Agencji Kosmicznej zaczynają przegrywać konkurencję z amerykańskim prywatnym przemysłem kosmicznym na polu komercyjnego wystrzeliwania satelitów.


Naukowcy z Wrocławia pracują nad systemem satelitarnej nawigacji księżycowej

16 listopada 2021, 05:37

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu są kluczowymi członkami międzynarodowego konsorcjum, któremu Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyznała finansowanie na stworzenie koncepcji systemu nawigacji dla misji księżycowych. System taki znakomicie ułatwi zarówno badania samego Księżyca, jak i realizację planów zakładających wykorzystanie Srebrnego Globu jako etapu w załogowej misji na Marsa.


Start rakiety z satelitą GOCE

„Rój” zbada ziemskie pole magnetyczne

11 kwietnia 2010, 08:07

Earth Explorer to seria ambitnych projektów badawczych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Satelity GOCE, SMOS i CryoSat już krążą nad naszymi głowami, kolejny projekt, Swarm, zostanie zrealizowany do 2012 roku we współpracy z firmą Eurockot. Swarm to zespół trzech satelitów do badania ziemskiego pola magnetycznego.


Google chce zainwestować w SpaceX

20 stycznia 2015, 11:19

Redaktorzy serwisu The Information twierdzą, że Google chce zainwestować w firmę SpaceX. Anonimowe źródło poinformowało, że celem współpracy obu przedsiębiorstw byłoby umieszczenie na orbicie sieci satelitów zapewniających łączność z internetem


Polska Agencja Kosmiczna wybuduje w Bieszczadach obserwatorium satelitów

25 kwietnia 2022, 11:35

Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej w Bieszczadach ma powstać obserwatorium. Umowę w tej sprawie podpisały właśnie Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i Politechnika Rzeszowska. Porozumienie przewiduje, że POLSA będzie odpowiedzialna za budowę, instalację, obsługę i utrzymanie infrastruktury do obserwacji przestrzeni kosmicznej.


Chiny rozpoczęły budowę własnej stacji kosmicznej. Jej główny moduł trafił właśnie na orbitę

30 kwietnia 2021, 08:46

Po dziesięcioleciach przygotowań Chiny wystrzeliły kluczowy element swojej przyszłej stacji kosmicznej – moduł serwisowy Tianhe. Wokół niego ma zostać zbudowana stacja, która pozwoli Chinom na stałą obecność człowieka w kosmosie. Państwo Środka zapowiada, że stacja będzie w pełni działała do końca 2022 roku.


Farmy produkujące energię odnawialną mogą zaszkodzić krabom i ważnej gałęzi gospodarki

18 października 2021, 12:42

Podwodne linie energetyczne zmieniają zachowanie krabów kieszeńców (Cancer pagurus), donoszą naukowcy z Heriot Watt University. Uczeni stwierdzili, że kable łączące morskie elektrownie wytwarzające energię odnawialną negatywnie wpływają na sposób, w jaki kraby wchodzą w interakcje ze środowiskiem. Dochodzi do zmian biologii tych zwierząt na poziomie komórkowym.


Orbitalne smieci

Laserowe namierzanie kosmicznego śmiecia

20 lipca 2010, 11:29

Krążące po orbicie śmieci, których liczba niedługo zacznie sięgać miliona, stanowią coraz większe zagrożenie dla satelitów, stacji kosmicznych i rakiet. Szczególnie zagrożenie są astronauci na ISS. W Australii opracowano laserowy system śledzenia niebezpiecznych obiektów.


NASA potwierdza dane INPE o gwałtownym wzroście liczby i intensywności pożarów w Amazonii

27 sierpnia 2019, 05:12

Dane NASA potwierdzają informacje przekazywane przez brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE). Naukowcy z NASA również informują o znacznej wzroście liczby oraz intensywności pożarów w brazylijskiej Amazonii. To najgorszy pod tym względem rok od 2010 roku.


Jubileusz 75-lecia Polskiej Akademii Nauk